Také ještě nemáte v bytě klimatizaci? Naše země se nachází v mírném zeměpisném pásmu, které může poměrně snadno vnášet do mysli všetečnou otázku, zda se vůbec klimatizaci v Olomouci i kdekoli jinde vyplatí doma mít, když je těch opravdu horkých letních dnů v přepočtu na celkový počet dnů v roce opravdu minimum. Ve skutečnosti to je trochu složitější záležitost, než jen strohý statistický průměr, ve hře je totiž lidský organismus, velmi citlivý na určité jevy, a dále i pokles množství hořčíku v potravinách. Jak spolu tyto dva jevy souvisí?
Hořčík je velmi důležitý minerál v lidském těle. Zajišťuje acidobazickou rovnováhu krve a dbá o správné fungování organismu v průběhu dalších více než tří stovek biochemických reakcí. Mimo jiné se stará i o to, abychom předcházeli úpalu a aby extrémní teplota neohrozila žádné důležité životní funkce. Hořčík se také vyskytuje v našem potu, a tak je vám zřejmě jasné, že čím více se potíte, tím rychleji hořčík vyplavujete z těla. Pochopitelně jej dodáváme v potravě a většinou i v pitné vodě, dobrým zdrojem hořčíku je minerálka Magnesia Extra, ovšem mnozí odborníci – lékaři varují, že v současných potravinách je hořčíku méně, než tomu bylo ještě za socialismu.
Toto je jeden z důvodů, proč do organismu doplňovat hořčík a věnovat této problematice zvýšenou pozornost, a proč také využívat v extrémních vedrech klimatizaci. Extrémní horko může dokonce navodit i kolapsový stav, končící smrtí, ohroženi jsou zejména lidé chronicky nemocní, kteří jsou uzavřeni v městském bytě, kde bývá ještě větší horko, než na venkově, v blízkosti přírody.
Lidé na venkově jsou obecně méně ohroženi úpalem, protože k přirozenému ochlazování ovzduší tu dochází vlivem lesního porostu, luk a polí, anebo s významnou pomocí vodních ploch, což je markantní zejména na Třeboňsku – v krajině rybníků a vodních stok.