Bydlení bývalo dříve samozřejmostí. Stát dobře věděl, že aby měl daňové poplatníky v podobě nově rozených dětí, bude muset porodnost zvýšit. A jak jinak tomu pomoct než financemi. Když lidem pomůžete v úhradě základních životních potřeb, více prostředků jim potom logicky zbude na výživu dětí. A proto naši prarodiče a rodiče pamatují doby, kdy lidé dostávali byty a domy zadarmo a nebo za půjčku s nulovým úrokem. Dříve byly sice menší mzdy, ale v porovnání s dneškem dříve člověk potřeboval mnohem méně ročních mezd na pořízení bydlení než je tomu dnes. Dnes stát bydlení nepodporuje, spíše naopak. Česká národní banka dokonce ztížila podmínky pro získání hypotéky, a tak musí mnoho lidí jen čekat jestli se něco v dohledné době nezmění.
Cena nemovitostí se liší podle velikosti a lokality. V menších městech do 50 tisíc obyvatel koupíte dnes nový byt 3kk za průměrně 5 milionů, ještě před pár lety to byla zhruba polovina. Jej jasné že když někdo bydlí v nájmu a musí platit nájemné, že si hned tak nenašetří na základ, který dnes banky vyžadují. A logicky tak zájem o hypotéky klesl. Už nyní se mluví o tom že nově nastavená pravidla byla zbytečně tvrdá a že to má vliv na trh s nemovitostmi. Neprodávají se a není o ně zájem.
,
Nedají vám hypotéku?
Část lidí může mít i dostatečný příjem na získání hypotéky, ale může zde být problém v tom, že někdo má exekuce a nebo je v insolvenci. V takovém případě je dlužník v registru dlužníků 5 let od uhrazení poslední splátky a banka mu logicky žádný úvěr v podobné výši neposkytne. Tito lidé pak hledají pomoc u nebankovní hypotéky, ovšem je otázka, jestli je to správná cesta. Před uzavřením jakékoliv hypoteční smlouvy je nezbytně nutné si ji kompletně celou pročíst a porozumět jí. Neměl by být problém si její kopii odnést domů a prostudovat si ji klidně i s právníkem.