Na Bali je nejrozšířenějším náboženstvím hinduismus. Ve zkratce, hinduismus věří v mnoho různých bohů a duchů dobra a zla. Na ostrově to poznáte velice jednoduše. Všude najdete umístěny malé či velké košíčky s objetinami a zapálenými vonnými tyčinkami. Košíčky místní několikrát denně plní různými věcmi, okvětními plátky, květinami, lístky, rýží, sušenkami nebo drobnými– to vše tam dávají k uctění Bohů. Košíčky pokládají na zem, nejčastěji před vchod do domu nebo do obchodu či restaurace, nebo na oltáře, které má hodně obydlí umístěno u vchodu.
Když košíček položíte na zem, znamená to, aby zlí duchové odešli pryč, když naopak košíček položíte nahoru například na oltář nebo na zeď znamená to, že vítáte dobré duchy. Současně se do košíčků dávají zapálené vonné tyčinky, které jsou typické pro vůni Bali. Jejich vůně Vás doslova provází na každém kroku, ať už jste ve vnitrozemí nebo na pláži. Jsou zkrátka všude a rychle si na ně zvyknete. Jak už název článku napovídá, Bali není jen ostrovem Bohů, ale také opic. Jsou to hlavně makakové, kteří se přizpůsobili místnímu turistickému ruchu a v hojném počtu se vyskytují v turistických oblastech.
Všude najdete varovné cedule s upozorněním, na co všechno si při styku s opicemi dát pozor. Jsou to především sluneční brýle a mobilní telefony. Nedívat se opicím přímo do očí a nesahat na jejich mláďata. Makakové se hojně vyskytují například v okolí chrámu Uluwatu nebo přímo v Monkey forest ve městě Ubud. I když to tak na první pohled nemusí vypadat a opice nejsou v dohledu, ani nevíte jak, hned se u Vás z čista jasna objeví a najednou jste bez brýlí nebo hůř bez telefonu. Místní domorodci přišli s vychytávkou, jak se pokusit upoutat pozornost opice na syrová vejce zavázaná v igelitových sáčcích. Když budete mít štěstí pustí Vaše brýle či telefon a věnují se vajíčku. Když však ne, zbydou Vám jen oči pro pláč a mobil v nedohlednu. Ale i tak si to na Bali náramně užijete.